środa, 27 maja 2015

WZGÓRZE ŚW WOJCIECHA, CMENTARZ ZASŁUŻONYCH WIELKOPOLAN

Wzgórze św Wojciecha to miejsce lokalizacji jednej z najstarszych poznańskich osad. Przypuszcza się że już 1000lat temu związana była ona z grodem książęcym na Ostrowie Tumskim. W 997r miał tutaj odprawić mszę św. Wojciech, który zmierzał do Prus na misję. Właścicielem  do 1244r był książę Bolesław Krzywousty.

 Pomnik Armii Poznań

 

 Kościół Św. Wojciecha i jedyna w Poznaniu drewniana dzwonnica z XVII w. Pierwszy kościół został prawdopodobnie zbudowany w XII w., w późniejszych czasach był wielokrotnie przebudowywany. Obecny wygląd kościoła to styl gotycki z renesansowym wykończeniem.

 

  Kościół Św. Józefa i Klasztor Karmelitów Bosych w stylu barokowym (XVII/XVIIIw)

 

Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan znajdujący się na wzgórzu został założony w XIX w. jako cmentarz farny (głównego kościoła parafialnego w Poznaniu). Po II wojnie parafia zyskała nowy teren pod cmentarz a nekropolia zyskała dzisiejsza nazwę.
 

Nekropolia charakteryzuje się urozmaiconą rzeźbą terenu i ciekawymi nagrobkami.



To miejsce pochówku wielu zasłużonych obywateli Poznania- powstańców, lekarzy, naukowców a także ofiar epidemii cholery.

 


Nagrobek Gieni Hryniewiczówny zmarłej przed 16. urodzinami wykonany we Włoszech . Na cmentarzu znajduje się od kilku lat i został przeniesiony z jednego z poznańskich cmentarzy.


Nagrobek 20 letniej Anieli z Liszkowskich Dembińskiej zmarłej na wskutek zatrucia ciążowego. Jest to jeden z najpiękniejszych nagrobków.


W 1961r cmentarz stal się obiektem zabytkowym i należy do Skarbu Państwa. Jest objęty całodobowym nadzorem a zwiedzać go można w godzinach 10-18.


Efekt miejscowych wandali.




poniedziałek, 11 maja 2015

SZACHTY


O Szachtach dowiedziałam się na jednym z wykładów o turystycznych walorach wód. Jest to zespół glinianek, zlokalizowanych z południowo-zachodniej części Poznania. Znajduje się tutaj ok. 40 akwenów o różnej wielkości. Obszar ten przecina ulica Głogowska.


Przyczyną powstania glinianek była rozbiórka części umocnień twierdzy Poznań na przełomie XIX i XX w. oraz towarzyszący temu boom budowlany.


W latach 70, kiedy glinianki upadły teren ten został uznany za jeden z najcenniejszych przyrodniczo w mieście i został objęty ochroną jako użytek ekologiczny.


Od 2014r trwają prace rewitalizacyjne. Powstały ścieżki spacerowe, drogowskazy, ławki.



Teren ten cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Poznania, szczególnie rodzin z dziećmi.





Również w tym roku osiedle Świerczewo otrzymało dotacje na II etap budowy alejek (ok 400tys). Budowa potrwa do 2016r.


Stara cegielnia