wtorek, 14 marca 2017

MUZEUM MYDŁA I HISTORII BRUDU W BYDGOSZCZY

Muzeum Mydła i Historii Brudu mieści się w Bydgoszczy na Starym Mieście. Jest to jedyne takie muzeum na świecie. Otwarte zostało w 2012r. i nawiązuje do tradycji przemysłu chemicznego w Bydgoszczy.


Na początek wchodzi się do sklepu, gdzie można zakupić różnego rodzaju mydełka i zostawić kurtki w szatni. Ceny mydeł nie są najniższe ale ich jakość to wynagradza.


Można również zajrzeć na ich przepiękną stronę internetową, gdzie również można dokonać zakupu nie tylko mydeł ale również olejków, soli i peelingów.


Wizyta w muzeum składa się z 2 części- najpierw każda osoba z grupy komponuje własne mydełko glicerynowe a następnie przewodnik zabiera grupę i w barwny sposób opowiada historię brudu i higieny od czasów starożytności po dzień dzisiejszy.
Tutaj grupa wytwarza własne mydełka.


Głównym atutem tego miejsca jest możliwość dotykania eksponatów, ich oryginalność, oraz oczywiście energia przewodnika!


Odwiedzający dowiedzą się m.in. skąd pojawiło się określenie "Wyjść jak Zabłocki na mydle", oraz ile razy w ciągu swojego życia zażył kąpieli Ludwik XIV.


Magiel- maszyna służąca do prasowania.Legendarna pralka Frania, jeszcze działająca.


Szczególnie starsze grupy cieszą się gdy mogą sobie przypomnieć jakie były dostępne pierwsze mydła i proszki na rynku.

Kolekcję mydeł i proszków mają dosyć sporą.


Muzeum Historii Mydła i Brudu jest częścią tematycznego Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy, łączącego 15 miejsc wpisanych w przestrzeń miejską miasta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz